۱۳۹۹ چهارشنبه ۵ آذر
آشنايي با اصفهان
آشنایی با اصفهان
استان اصفهان با مساحت 045/107 کیلومترمربع در بخش مرکزی ایران واقع شده‌است. آب و‌هوای این استان از نوع نیمه‌خشک و معتدل است. وجود رشته‌کوه‌های زاگرس در قسمت غرب اصفهان مانع نفوذ رطوبت به این استان می‌شود. زاینده رود یکی از بزرگ‌ترین رودخانه‌های مرکزی ایران است که از رشته‌کوه‌‌های زردکوه بختیاری سرچشمه می‌گیرد و سپس به تالاب گاوخونی واقع درشهر اصفهان می‌ریزد.
آثارتاریخی و جاذبه‌های گردشگری استان اصفهان
استان اصفهان دربردارنده‌ی آثار بسیار ارزشمند و کم‌نظیر تاریخی است. این آثار از یک سو نشان‌دهنده‌ی ذوق هنری مردم اصفهان و از سوی دیگر پیشینه‌ی فرهنگی و تاریخی این استان است. از میان آثار مهم تاریخی و گردشگری استان اصفهان می‌تو‌ان به این آثار اشاره کرد:
1- میدان نقش جهان
این میدان یکی از زیباترین میدان‌های جهان است. دراطراف این میدان اتاق‌های دوطبقه‌ای با یک اندازه احداث شده‌است. تعداد چهار اثر تاریخی بی‌نظیر در اطراف میدان قراردارد. عمارت عالی‌قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر بازار قیصریه. میدان نقش جهان امروزه یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید صنایع دستی و هم‌چنین محل برگزاری بسیاری از مراسم مثل اعیاد ملی و مذهبی‌است.2- کاخ چهلستون:
کاخ چهل ستون درمیان باغ و مجموعه بناها وکاخ‌های محوطه دولتخانه صفوی واقع شده است. این عمارت عمدتا برای پذیرایی رسمی از میهمانان و سفرای خارجی احداث شده است. چهار تابلوی بزرگ داخل سالن، صحنه هایی از میدان‌های جنگ و مجالس پذیرایی پادشاهان صفوی را نشان‌می‌دهد.


3- پل خواجو
پل خواجو ازحیث استحکام و زیبایی، بی‌اندازه زیبا و بی‌نظیر است. طول این پل حدود 150 متر و عرض آن حدود 14متر می‌باشد و از سنگ و آجر ساخته شده‌است. این پل از دیرباز تفرجگاه پادشاهان صفوی و مردم عادی بوده‌است. وجود تزیینات کاشی‌کاری فراوان، پل خواجو را در شمار آثار بسیار ممتاز اصفهان قرارمی‌دهد، به‌طوری‌که اکثر گردشگران در دوران‌ مختلف با سفر به اصفهان، زیبایی آن را وصف کرده و آن را در زمرة شاهکار‌های مسلّم معماری ایرانی _ اسلامی به شمار آورده‌اند.4- سی و سه پل : سی وسه پل، پلی است با 33 دهانه، 295 متر طول و 14 متر عرض بر روی زاینده رود اصفهان. این پل به نام «الله وردی خان» هم معروف است. این پل، خیابان چهارباغ عباسی را به چهارباغ بالا وصل می کند.


5- کلیسای وانک
کلیسای وانک مشهورترین جاذبه‌ی گردشگری مذهبی در اصفهان است. کلیسای وانک یا آمنا برکیج نام کلیسایی در محله‌ی جلفای اصفهان است. این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان می‌باشد و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده‌است. داخل کلیسا وت مام دیوارهای اطراف از تزیینات نقاشی و رنگ و روغن و آب طلا به سبک ایرانی و تصاویری از زندگی حضرت مسیح (ع) متاثر از نقاشی ایتالیایی تزیین شده‌است. این کلیسا دارای گنبدی عظیم و دیوار‌هایی رفیع و طاق‌هایی بلند و زیباست.

6- مسجدجامع (جمعه) اصفهان
قدیمی‌ترین بنای تاریخی اصفهان را باید مسجد جمعه یا مسجدجامع اصفهان معرفی کرد. این مسجد دارای ورودی‌های متعدد است. این مسجد با نقشة چهار ایوانی بنا شده‌است. این چهار ایوان اطراف مشخص‌کننده‌ی شیوه‌ی مسجدسازی ایرانیان است. گنبد و چهل ستون‌های اطراف آن که در ایوان جنوبی مسجد واقع شده است. ایوانی که درجلوی این گنبد آجری واقع شده از گچ و آجر ساخته شده و دارای زیبا‌ترین طرح های تزیینی‌ست.


صنایع دستی استان اصفهان
استان اصفهان دارای مقام اول کشوری از نظر وضعیت صنایع دستی در کشور است. صنایع دستی این استان شامل: میناکاری، خاتم‌کاری، مینیاتورسازی، منبت‌کاری، ملیله‌دوزی، نقره‌سازی، قلمزنی و.... است. تزیینات آجری
و کاشی‌کاری‌ها از دیرباز در مسجدها، مناره‌ها و قصر‌ها به کار رفته است.

 
 


غذاهای محلی و خوراکی های مخصوص اصفهان
از مهم ترین غذاهای محلی اصفهان می توان به بریانی اشاره کرد. این غذا بسیار مورد توجه گردشگران است. این خوراک گوشتی و بسیارچرب بوده و در بیشتر نقاط شهر قابل تهیه است. از دیگرغذاهای این استان می‌توان به آش سماق، آبگوشت لوبیاسفید، حلیم بادمجان، خورش ماست، کله جوش، یتیم‌چه کاشان، گوشت ولوبیا، قیمه‌ریزه و آش‌الوچه اشاره کرد. از شیرینی‌های بسیارمعروف اصفهان می‌توان گز و پولکی را نام برد.

 
مجموعه سیتی سنتر اصفهان
سیتی سنتر اصفهان بزرگترین مرکز‌ خرید ایران و پنجمین مرکز خرید بزرگ دنیا می‌باشد. ساخت این مجموعه‌ای هفت طبقه درسال 2016 به پایان رسیده‌است. این مجموعه دارای دو طبقه به‌صورت پارکینگ مسقف با ظرفیت 5500 اتومبیل، سه طبقه شامل مرکز خرید و واحد‌های تجاری‌ است و دو طبقه‌ی آن شامل مجموعه سینمایی، سالن چندمنظوره، فودکورت و سالن های مختلف است.
تاریخ به روز رسانی:
1397/07/11
تعداد بازدید:
1461
دانشگاه اصفهان
آدرس: اصفهان، دروازه شیراز - خیابان هزارجریب - درب کوی خوابگاه ها - طبقه فوقانی رستوران یاس 2 - اداره امور خوابگاه ها
 
کدپستی: 8174673441

 
تلفن: 2216-37932215 تلفکس: 37932216
 
Powered by DorsaPortal